Péče o štěňátko

Porce
Štěně přicházející do své stále rodiny je zvyklé jíst 4 - 5x denně. Počet jídel se bude postupně snižovat. Dospělému psovi stačí jedno jídlo denně, které se ale může rozdělit na snídani a večeři, toto je lepší pro hltavé jedince. Nenechávejte pesjkům neustále plnou misku k dispozici.Nnaučte ho, že dostane žrádlo do misky  od vás jednou nebo dvakrát denně. Pokud žrádlo nesežere tehdy když mu ho předložíte, musku odneste a dejte mu ji zase až při dalším krmení.Misku mu nechte vždy maximálně 10 minut, pokud k ní nepůjde nebo ji celou nesežere , odneste ji. Pokud budete mít nejedlíka, naučitě ho tak pěkně jíst, protože pochopí, že když se nenažere tehdy, kdy mu to určíte vy, nenažere se vůbec.Tato pravidelnost se vám i pejskovi vyplatí.
Pes potřebuje své vlastní místo, kde bude jíst. Může si jídlo z misky pokládat vedle ní na zem a jíst odsud, to je normální. Nedovolte, aby měl váš pes nadváhu.                         

Jídlo
Vhodné pro krmení jsou granule, na trhu je jich velký výběr, ne všechny jsou kvalitní a  pro Vaše štěňátko vhodné.  Není nutné kupovat ty nejdražší, nejlépe je poradit se s veterinářem, případně  pokračovat v tom krmení,  dle rady chovatele. Naše štěňátka teď papají hlavně jogurt, smetanu, tvaroh se štěněcím mlíčkem, piškotky nebo rohlíčkem, syrové kuřecí maso, hovězí i vepřové maso, zeleninu,  granulky Pro Plan junior nebo   ROYAL CANIN junior. Granulky jim máčíme do vývaru a to jim moc chutná. Syrové maso vždy přemražené a mleté. Pokud by se nepřemrazilo, mohlo by štěňátku způsobit střevní potíže, průjem i zvracení. Pozor, podávejte potom ale rozmražené na pokojovou teplotu, jakékoli studené krmení by mohlo také způsobit problémy typu zvracení a průjem.
Můžete přejít i na vařenou stravu :
jako základ můžete použít vařenou rýži a kuřecí maso nebo psí žrádlo a přidávat do toho další ingredience:
-    maso (vepřové, hovězí), kuřecí, mořské ryby – syrové je ok, ale můžete ho i uvařit
-    žloutky obsahují spoustu vitaminů (syrový bílek pro psa není vhodný)
-    tvaroh a podmáslí
-    nedávejte jim brambory
-    nedávejte jim slaná nebo kořeněná jídla

Později můžete také krmit pouze syrovou stravou, přejít tedy na způsob výžívy zvaný BARF. O tomto způsobu krmení  najdete spoustu informací na internetu

Odměny
Nedávejte psovi sladkosti nebo koláče, dejte mu místo toho sušené maso nebo psí žrádlo. Psí sladkosti nejsou obvykle taky moc dobré – mohl by dostat příliš mnoho vitaminů.

Škodlivost čokolády a ostatní toxické potraviny pro psa
Čokoláda obsahuje teobromin, co je kombinace srdečního stimulantu a diuretika (močopudné látky). Pes postižený předávkováním čokoládou je velice vzrušený a hyperaktivní. Vzhledem k močopudnému efektu může vést k velikým množstvím moče a pes bude nezvykle žíznivý. Zvracení a střevní potíže jsou taky běžné. Nejnebezpečnější je vliv teobrominu na srdce – buď výrazně zvýší jeho tep nebo způsobí jeho nepravidelný rytmus. Smrt je možná, hlavně v spojení s námahou, např. pohyb, cvičení. Mnoho majitelů říká, že jejích pes je po požití velkého množství čokolády bez problémů a chová se přirozeně. Nicméně znaky onemocnění se můžou projevit až po několika hodinách a smrt přijde do 24h.
Nejméně škodlivá je mléčná čokoláda, pes by jí musel sníst aspoň 250g aby se na něm projevili znaky intoxikace. Samozřejmě – čím menší pes, tím menší množství.
Další možná nebezpečí :
Jádra z jablek,  hrušek, švestek, broskví a meruněk – obsahují kyanogenické glykosidy, které způsobují otravu kyanidem.
Slupky z brambor a zelené brambory.
Rebarborové listy.
Zkažená a plesnivá jídla,
Alkohol
Kynuté těsto
Kávový lógr a zrnka
Čaj (kofein)
Chmel
Rajčatová slupka a stopka
Brokolice ve větším množství
Hrozinky a hrozny
Cigarety, tabák, cigáry
Některé pokojové a venkovní rostliny jsou pro psy jedovaté!

Vitaminy
Štěně obvykle nepotřebuje žádné podpůrné látky, pokud krmíte granulemi. V případe krmení vařenou stravou nebo BARFem je ale potřebovat bude. Pokud mu budete chtít dávat vitaminy nebo vápník, tak si pozorně přečtěte instrukce nebo se poraťe s veterinářem. Je možné přidávat kolagen, kvůli ouškům, ale o dávkování se také poraďte s veterinářem.

Voda
Štěně i dospělý pes musí mít vždy přístup k čerstvé vodě. Dávejte mu vodu pokojové teploty.

Jak se chovat ke štěňátku, když sedíme u stolu a jíme
Štěňátku nic nedávejte, když sedíte u stolu a jíte. Naučte ho, že toto je tabu, klidným, ale rozohodným způsobem. Bude se na vás koukat a časem ho to i přestane zajímat, pokud ovšem vytrváte .V žádném případě mu nedávejte „od stolu“, žebralo by pak pokaždé, když začnete jíst. Naučte ho slušnému chování, pochopí to velmi rychle, když neustoupíte. Budete pak moci pejska vzít kamkoliv do restaurace bez toho aby při jídle obtěžoval vás , nebo v horším případě ostatní hosty.  

Kosti
Až  psovi začnete dávat kosti, tak mu dejte nejdřív jen malou. Kuřecí, zaječí a jehněcí jsou pro naháče to nejlepší, protože jsou poměrně měkké. Vždy je dávejte pouze syrové, pokud se uvaří, tak se stávají tvrdými a velmi  nebezpečnými! Kosti začněte pejskovi dávat nejdříve v půl roce.
Někteří naháči nejedí kosti – umělé kosti jsou dobré pro každého psa.
                                                      
Změna stravy
Stravu měňte postupně, ať si trávicí systém zvykne na změnu. Míchejte starou stravu s novou zhruba 1-2 týdny.

Péče o kůži
Psa umývejte 1-2x do měsíce a vždy když je špinavý. Pokud jste alergický na psy, tak je umývejte ještě častěji, klidně i denně. Používejte šampony pro psy, po koupeli kůži nakrémujte. Velice světlí psí potřebují i ochranu proti spálení na slunci.

Uši
Uši jsou velmi důležitou součástí a okrasou  u peruánků! Štěňátkům peruánského naháče je nutné  v prvních týdnech až měsících života ouška vyvazovat, aby pěkně stála, v souladu se standardem. Postupuje se tak, že na 3 dny se ouška zavážou a pak se dva dny nechají volně. Toto se dělá do té doby, než štěněti zůstanou ouška stát a přestanou padat. Kdy se tak stane je velmi individuální. Naše štěňátka mají velká krásná a pevná ouška a pokud budete dodržovat systém a správný způsob vylepování, měla by mezi 3. – 4. měsícem kompletně stát. Na našem webu ve Videogalerii najdete video, jak ouška lepit. Ouška čistěte tak často jak je potřeba, ouško nesmí být špinavé – používejte danou tekutinu z lékárny nebo od veterináře a vatu. Na čištění nepoužívějte paírové kapesníky ani ubrousky, pesjci mají ouška velmi jemná a ta by se podřela. I v dospělosti čistit pouze vatou.
Videonávod jak lepit ouška zde.

Drápy
Stříhejte je jak je potřeba. Peruáni mají na svých úzkých tlapkách poměrně výrazné a dlouhé drápky , ale ty by při chůzi neměly příliš klapat o zem. Nestříhejte je moc krátce – mohou pak krvácet! Při krvácení použijte mastek nebo bramborovou mouku. Pokud má pes dostatek pohybu, procházky, běh za kolem atd, tak zadní drápky v podstatě stříhat nebudete vůbec, protože se obrušují samy. Přední drápky se moc neobrousí, takže ty se stříhat budou.

Zrak
Pes vidí dobře, i když je poměrně tma, v oku psa je tělísko, které odráží světlo. Pes vidí všechno doširoka (člověk 100° a pes 270°). Pes snadněji zpozoruje pohyb, člověk zas snadněji zbadá detaily.

Hmat
Pes cítí teplotu a dotek svým tělem. Nejcitlivější části jsou čumák, tlapy, jazyk a pysk a taky hmatové chlupy kolem očí a čumáku.

Sluch
Pes slyší zvuky do 100 000Hz, člověk do 20 000Hz. Proto na rozdíl od člověka slyší psí píšťalku.
Pes slyší lépe než člověk, jeho uši zachytávají zvukové vlny a může nezávisle hýbat ušima. Pečlivě prověří zachycený zvuk a směr, z kterého přišel. Chce-li slyšet co nejvíc, tak zvedne obě uši

Čich
Psi mají skvělý čich, zacítí klidně i maso z mrazáku, kde je spousta jiných potravin. Tato vlastnost je využívána např. při hledání drog na letištích nebo lidí v katastrofách, jako jsou zemětřesení.

Zuby
Normálně jsou všechny mléčné zuby (obvykle 28) viditelné v době, kdy se štěně stěhuje do svého domova. Trvalé zuby začnou růst ve věku přibližně 3-4 měsíců. Půlroční štěně by už mělo mít kompletní trvalý chrup. Měli byste mu při výměně zubů pomáhat, např. množstvím kostí atd. pokud se vám zdá, že některé mlíčňáky nejdou ven, obraťte se na veterináře.
Pes má normálně 42 trvalých zubů. Naháč má zřídkakdy 42 zubů, minimálně třenové zuby chybí. Je dobře, pokud ale má všechny špičáky. Někteří porotci na výstavách chápou, že dobrý naháč je mít nemusí, ale neuznávají to všichni.
Čistění zubů vašemu psu není vůbec absurdní. Hodně kuřecích a morkových kostí pomáhá udržet chrup čistý. Velmi se nám také osvědčila vakuově balená italská šunková kost, která je výborná na okusování , ale není vhodná k celkové konzumaci.

První pomoc
Malé říznutí mohou být ošetřeny i doma, zasypte ránu antibiotickým práškem a zakryjte gázou. Použijte pásku k udržení gázy na ráně.
Pokud má pes nějaké říznutí nebo kožní zánět, můžete použít obleček k zabránění lízaní si rány, lízání obvykle rány zhoršuje. Dobré je také mít doma léky proti otravě. Zavolejte svému veterináři.
Klíšťata mohou psovi vážně ublížit, proto ho v letním období pravidelně kontrolujte a odstraňte je speciálními kleštěmi.
Když psovi dáváte léky, dávejte je jako odměnu, měl by je přijmout bez problémů. Pokud odmítne, tak ji schovejte do žrádla. Nejdřív mu dejte pravou odměnu, pak s lékem a rychle opět pravou. Pokud odmítne i tohle, tak mu dejte lék co nejvíc dozadu na kořen jazyka, zavřete mu tlamu a zvedněte ji nahoru a rukou mu projeďte po krku směrem dolu.
Štípnutí hmyzem, alergická reakce – může se stát,  že pejska píchne bodavý hmyz a to u něj vyvolá alergickou reakci. Je dobré mít doma stále nějaká antihistaminika – např. Zyrtec, Claritin. Pokud byste u psa po bodnutí hmyzem pozorovali alergickou reakci, otoky, špatné  dýchání atd. je nutné podat mu okamžitě léky. Pokud by alergická reakce neopadla nebo se naopka zhoršovala, je nezbytně nutné navštívit okamžitě veterináře.